Heukgisa



Rating: 6.5/10 Year: 2017 Genres: Fantasy / Romance Runtime: n/A Language: Korean Director: n/A Writers: In-young Kim Cast: Mi-hee Chang / Rae-won Kim / Ji-hye Seoโ€ฆ Plot:

Pure man who accepts a dangerous destiny for the woman he loves. It is a love story that spans over two hundred years. Moon Soo Ho is a businessman with a pure heart braves danger for his love, Jung Hae Ra who is a travel agent but never traveled abroad. Written by mydramalist









Black Knight อัศวินรักข้ามเวลา
Broadcast network: KBS2 2017-Dec-06 to 2018-Jan-25 Wed-Thu 22:00
Genre: Fantasy / Romance
Episodes: 20
Screenwriter: Kim In Young
Director: Han Sang Woo
นักแสดง
Kim Rae Won as Moon Soo Ho
Shin Se Kyung as Jung Hae Ra
Seo Ji Hye as Sharon
Jang Mi Hee as Jang Baek Hee
Kim Hyun Joon as Choi Ji Hoon

People around Hae Ra
Hwang Jung Min as Lee Sook Hee (Hae Ra’s aunt)
Kim Byung Ok as Park Chul Min (Park Gon’s father)
Shin So Yool as Kim Young Mi
Park Sung Hoon as Park Gon (Young Mi’s fiance)

People at Soo Ho’s company
Jung Jin as secretary Han

People at Hae Ra’s travel agency
Han Ji Sun as Kang Joo Hee
Kim Kyul as chief director
Cha Chung Hwa as travel agency team leader

People at Sharron’s Boutique
Kim Sul Jin as Yang Seung Goo

เรื่องราวของผู้ชายโรแมนติกที่ยอมรับในโชคชะตาที่อัน ตรายเพื่อปกป้องผู้หญิงที่เขารัก มูนซูโฮ (รับบทโดย คิมแรวอน) ชายหนุ่มการศึกษาดี ซึ่งเป็นถึงซีอีโอที่ประสบความสำเร็จในหน้าที่การงาน แต่เขากลับเป็นคนปิดกั้นตัวเอง และไม่เคยแสดงความรู้สึกที่แท้จริงออกมาเลย เพราะเขามีเรื่องฝังใจกับอดีต หลังเคยโดนทรยศจากคนที่ไว้ใจมากที่สุด และ จองแฮรา (รับบทโดย ชินเซคยอง) สาวผู้มีชีวิตที่ยุ่งเหยิง ไม่ว่าจะเป็นเรื่องความรัก ครอบครัว รวมไปถึงในที่ทำงาน เธอเคยมีชีวิตในอดีตที่ดี แต่พอเธอต้องสูญเสียพ่อแม่ไป ชีวิตก็พลิกผัน ทุกวันนี้เธออาศัยอยู่กับป้า และต้องก้มหน้าทำงานอย่างหนักเพื่อเลี้ยงดูครอบครัวข องเธอ แต่จองแฮราก็ไม่เคยยอมแพ้ และยังคงต่อสู้ต่อไป และก็ยังคงรักษาความสดใส และมองโลกในแง่ดี จนกระทั่งโชคชะตาได้นำพาเขาและเธอมาเจอกัน ณ ร้านของ ชารอน (รับบทโดยโดย ซอจีเฮ) ความทรงจำเก่า ๆ ในอดีตก็กลับมา ในที่สุดเขาก็ตกหลุมรักเธออีกครั้ง

http://www.filecondo.com/dl.php?f=073d981GxGF6